Natūralaus pluošto gavimo būdai

  • Natūralaus pluošto tekstilė


    Ji yra gyvulinės ir augalinės kilmės- tai pluoštai, paimti iš šiuo metu gamtoje esančių medžiagų. Natūralūs pluoštai atgyja mechaninio apdorojimo būdu, nepakeičiant jų vidinės struktūros.
     

    Medvilnė


    Tai plačiausiai pasaulyje paplitęs augalinis tekstilės pluoštas. Medvilnė - augalinis pluoštas, iš vilnamedžio, dar vadinamo Gossypium, genties augalų sėklas gaubiančio audinio. Medvilnės pluoštas dažniausiai perdirbamas į siūlus kurie tinkami minkštų, orui pralaidžių tekstilės audinių gamybai. Medvilninė apranga yra plačiausiai pasaulyje naudojama natūralaus pluošto apranga. Pirmą kartą skalbiant ji susitraukia ir lengvai susiraukšlėja.
      

    Linas


    Tai vienas seniausių ir vertingiausių natūralių pluoštų. Linai gaunami iš žolinio augalo, vadinamo Linum Usitatissimum, žievės sluoksnio. Maceruodami šio augalo žievę, galime gauti pluoštinę lino dalį. Yra manoma, kad seniausiai linai buvo auginami Kinijos bei Indijos kalnuotuose rajonuose, taip pat Užkaukazėje ir Viduržemio pajūrio šalyse. Šis pluoštas pasižymi puikiu higroskopiškumu, šviežumu ir tvirtumu. Dėl patogumo ir ilgaamžiškumo linas naudojamas drabužiams, namų apyvokos skalbiniams ir baldams gaminti.
     

    Kanapės


    Kanapių pluoštas gaunamas iš Cannabis sativa žievės. Manoma, kad kanapės (ir soros) buvo vieni pirmųjų kultūrinių augalų. Kanapių pluoštas pasižymi didelėmis tvirtumo ir sugeriamumo savybėmis, jį sunku sulaužyti, bet lengvai mūvėti. Kanapės turi kažką bendro su linu, tačiau yra standesnės, šiurkštesnės ir mažiau blizgios. Kadangi šis pluoštas yra sumedėjęs, jis nerekomenduojamas drapiravimui ir mezgimui, bet tinka virvėms ir virvelėms gaminti. Tačiau esant šiuolaikinėms tekstilės technologijoms galima pagaminti įvairaus storio ir minkštumo audinius. Kanapių pranašumas prieš medvilnę yra tai, kad jas auginant nereikia žemės nuodyti milžiniškais chemikalų kiekiais.

    Vilna
    Čia pateikiame labiausiai paplitusį ir svarbiausią gyvulinį pluoštą. Vilna gaunama iš įvairių rūšių avių vilnos, taip pat ožkų, kupranugalių, alpakų ir t.t. Iš skirtingos veislės galima išgauti skirtingą vilną, taip pat priklausomai nuo kirpimo laikotarpio ir avių kilmės. Vilnos kokybė siejama su ilgiu, plonumu, garbanomis: kuo smulkesnis ir garbanesnis pluoštas, tuo jis vertingesnis. Dėl ypatingos struktūros vilna pasižymi puikiomis savybėmis, tokiomis kaip higroskopiškumas, stipri šiluminė apsauga, elastingumas, pralaidumas orui ir atsparumas ugniai. Gryna arba sumaišyta su kitais pluoštais vilna naudojama visuose tekstilės gaminiuose.
     

    Šilkas

    Kalbėdami apie šilką susiduriame su prabanga, nes šis gyvūninis pluoštas pats savaime reprezentuoja stebuklingą pasaulį. Nuo seniausių laikų šilką gamino šilkaverpiai, Bombyx mori arba kiti ant medžių auginami šilkaverpiai (pvz., laukinis šilkas, vadinamas tussah). Tai vienintelis ištisinis natūralus, tamprus baltyminis pluoštas. Šilkas yra standus ir nepermatomas siūlas, kuris įgauna unikalų blizgesį ir minkštumą po virinimo vandenyje ir muilu. Šilkas yra atsparus, šilumą izoliuojantis, blizgus, elastingas ir ryškus. Šilko pritaikymas apima moteriškus ir vyriškus viršutinius drabužius. Be to, sumaišius su kitais pluoštais, jis naudojamas audiniams. Jis taip pat naudojamas apatiniams drabužiams ir namų baldams gaminti. 

     

    Angora


    Angoros pluoštas gaunamas iš Angoros triušio kailio. Ji labai minkšta, šilta, slidi ir lygi. Angoros kailis plačiai naudojamas moteriškame trikotaže. Dėl natūralios baltos spalvos lengva dažyti visais atspalviais.
      

    Kašmyras


    Kašmyras yra pluoštas, gaunamas iš Angoros ožkos, gyvenančios Himalajų ir Tibeto kalnuose bei Mongolijos plokščiakalnyje, plaukų. Vidutinis metinis vieno gyvulio derlius yra labai mažas. Dėl šio trūkumo kyla didelė kašmyro pluošto kaina. Tai prabangiųjų audinių žaliava. Kašmyras pasižymi nepaprastu smulkumu ir lengvumu, gali padėti išlaikyti šilumą. Tai labai trumpas, pūstas ir tūrinis pluoštas, duodantis geriausius rezultatus verpaluose ir kituose audiniuose, taip pat mezginiuose.

    Vidutiniškos kokybės kašmyro megztinį galima megzti tuoj pat, vos tik suverpus siūlus. Aukštos kokybės gaminiui skirti verpalai prieš tai dar kartą sukami. Suktinio verpalo privalumas tas, kad jis tvirtesnis ir elastingesnis už paprastą siūlą.
    Daugkartinis nuolat kontroliuojamas skalbimas, džiovinimas ir lyginimas padaro kašmyro mezginį minkštutį, gražiai besidėvintį ir ilgaamžį.
     

    Labai svarbi yra įvairios vilnos priežiūra

    Merino vilnos gaminius skalbti dažniausiai galima, bet prieš tai darant būtina atkreipti dėmesį į gaminio etiketę. Skalbti reikia atsargiai, todėl rekomenduojama vilnos gaminius skalbti rankomis arba skalbimo mašina, kurioje yra būtent vilnai skirta programa. Skalbti kitomis, 30 lapsnių temperatūros programomis – nepatariama. Vilnai skalbti rekomenduojama rinktis skystą skalbimo priemonę su lanolinu, kuris, kaip kondicionierius, atstato vilnos plauko riebalų pusiausvyrą. Skalbimo miltelių naudoti nepatariama, nes miltelių granulės gali nespėti ištirpti ir dėl to užstrigti audinyje ar suvelti pačią vilną. Tuo tarpu kupranugarių ir kašmyro vilnos gaminiams rekomenduojamas tik profesionalus valymas. Po valymo visi vilnoniai gaminiai turi būti lengvai iššukuojami ir įriebinami lanolinu, kad vilnos plaukas atgautų savo ankstesnes savybes.